Darmowa dostawa od 150,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

BARWNIKI SPOŻYWCZE - JAKIE SĄ I JAK ICH UŻYWAĆ

2023-10-02
BARWNIKI SPOŻYWCZE - JAKIE SĄ I JAK ICH UŻYWAĆ

Jeżeli rozwijasz swoją przygodę z tortami, monoporcjami, ciastami, wszelkiego rodzaju deserami lub chcesz poprostu zwiększyć swoją wiedzę cukierniczą to poświęć chwilkę i dowiedz się jakie są rodzaje i w czym lub z czym najlepiej się mieszają barwniki używane w branży spożywczej, a dokładniej w cukiernictwie. 

 

Barwniki spożywcze są powszechnie stosowane w cukiernictwie, aby nadać produktom atrakcyjny wygląd poprzez całą paletę barw, która jest dostępna na rynku. Ich zastosowanie jest ściśle regulowane przez organy takie jak Europejska Agencja ds. Bezpieczeństwa Żywności, a w krajach, takich jak Stany Zjednoczone, barwniki spożywcze są ściśle regulowane przez FDA (Agencja ds. Żywności i Leków) i wymagają pozwolenia na stosowanie przed wprowadzeniem na rynek. Istnieje wiele rodzajów barwników spożywczych, które różnią się kolorami i właściwościami, a także postacią w jakiej występują. Wyróżniamy barwniki spożywcze tłuszczowo-rozpuszczalne i wodno-rozpuszczalne. 

Na rynku wyróżniamy:

 • Naturalne barwniki spożywcze pochodzą z roślin, owoców, warzyw lub innych źródeł naturalnych takich jak barwnik betanina lub żółty barwnik kurkumina, czerwnień karminowa, beta karoten, antocyjany, ryboflawina czy likopen, luteina, chlorofile, a także węgiel roślinny. Są uważane za bezpieczne dla zdrowia, posiadają mniejszą intensywność i trwałość w obróbce cieplnej.
 • Syntetyczne barwniki spożywcze są produkowane w laboratoriach i często wykorzystywane w przemyśle spożywczym ze względu na ich łatwość użycia i niskie koszty. 

W tej grupie wyróżniamy barwniki:

 • Barwniki olejowe w płynie
 • Barwniki żelowe
 • Barwniki pudrowe w proszku
 • Barwniki do aerografów
 • Zamsze w sprayu

BARWNIKI OLEJOWE

Barwniki olejowe w płynie składają się z pigmentu, który rozpuszczony jest w nośniku jakim jest olej roślinny lub masło kakaowe. Dzięki jest on bardziej stabilny i nie podatny na rozpuszczanie się w wodzie, co oznacza, że kolor produktu pozostanie stabilny. Są to barwniki tłuszczo-rozpuszczalne. Barwniki olejowe to popularne substancje barwiące lub wybielające, które znajdują zastosowanie w produkcji wielu produktów spożywczych zawierających oleje i tłuszcze takich jak  ganache, masa maślana, masa kremowa, beza szwajcarska czy czekolada. Ich ogromną zaletą jest fakt, że znacznie lepiej mieszają się z tymi tłustymi produktami niż barwniki żelowe na bazie wody, które odpychają wodę z olejów w słodkościach. Barwniki tłuszczowe są bardzo intensywne i trwałe, co oznacza, że niewielka ilość barwnika wystarczy do uzyskania pożądanego koloru. Barwniki olejowe w płynie są łatwe w użyciu. Wystarczy dodać kilka kropli do masy, którą chcemy wybielić lub pokolorować i dokładnie wymieszać, aby uzyskać pożądany kolor. Można też łączyć kolory barwników ze sobą w celu uzyskania kolejnej, wybranej przez siebie barwy. Dzięki temu, że barwniki olejowe w płynie są bardzo intensywne i skoncentrowane, należy uważać, aby dodawać je w niedużych ilościach- najlepiej przy pomocy wykałaczki. Ważne jest, aby wybierać barwniki olejowe pochodzące od renomowanych producentów, którzy stosują surowce wysokiej jakości.

JAK UŻYWAĆ BARWNIKÓW OLEJOWYCH?

   1. Przygotuj swoje produkty spożywcze, na które chcesz nałożyć kolor.
   2. Przed użyciem barwnika, wstrząśnij butelką, aby składniki równomiernie się wymieszały.
   3. Dodaj barwnik do produktu: Użyj wykałaczki lub kroplomierza, aby dodać barwnik, zacznij od małych ilości i stopniowo dodawaj więcej, aż uzyskasz pożądany kolor.
   4. Wymieszaj dokładnie: Po dodaniu barwnika do swojego produktu spożywczego, dokładnie wymieszaj go, aby kolor równomiernie się rozprowadził.
   5. Sprawdź kolor: Po wymieszaniu, sprawdź kolor swojego produktu. Jeśli uważasz, że kolor jest zbyt słaby, dodaj więcej barwnika.
   6. Przechowuj pozostały barwnik: Jeśli pozostał Ci barwnik, możesz go przechowywać w oryginalnej butelce, dobrze zamkniętej, w chłodnym i suchym miejscu.

BARWNIKI ŻELOWE

Barwniki żelowe składają się z pigmentu rozpuszczonego w syropie glukozowym, wodzie i gumie arabskiej jako substancji zagęszczającej, Są to barwniki wodno-rozpuszczalne. Barwniki żelowe są bardzo intensywne i trwałe, a ich konsystencja jest żelowa, dzięki czemu można nimi łatwo manipulować: proste dozowanie zmniejsza możliwość rozsypania się czy rozlania. Barwniki żelowe są bardzo trwałe i odporne na wodę, dzięki czemu kolor produktu pozostanie stabilny i nie zostanie zmyty. Są również stosowane do wybielania lub barwienia produktów, które będą przechowywane w warunkach niskiej temperatury, ponieważ zachowują swoją intensywność i trwałość nawet w niskiej temperaturze. Barwniki te nie rozwadniają mas, dlatego są najczęściej stosowane do mas cukrowych, mas marcepanowych, a także biszkoptów. Ten rodzaj barwnika również stosujemy do mirror glaze. Dzięki temu, że barwniki żelowe są bardzo intensywne, wystarczy dodać tylko niewielką ilość, aby uzyskać pożądany kolor. Barwniki żelowe są łatwe do przechowywania i mają długi okres przydatności do spożycia. Są również bezpieczne dla zdrowia, o ile są stosowane zgodnie z zaleceniami producenta i dopuszczone do stosowania w produkcji żywności.

JAK UŻYWAĆ BARWNIKÓW ŻELOWYCH?

   1. Przygotuj swoje produkty spożywcze, na które chcesz nałożyć kolor.
   2. Dodaj barwnik do bezpośrednio  produktu: zacznij od małych ilości i stopniowo dodawaj więcej, aż uzyskasz pożądany kolor.
   3. Wymieszaj dokładnie: Po dodaniu barwnika do swojego produktu spożywczego, dokładnie wymieszaj go, aby kolor równomiernie się rozprowadził.
   4. Sprawdź kolor: Po wymieszaniu, sprawdź kolor swojego produktu. Jeśli uważasz, że kolor jest zbyt słaby, dodaj więcej barwnika.
   5. Przechowuj pozostały barwnik: Jeśli pozostał Ci barwnik, możesz go przechowywać w oryginalnej butelce, dobrze zamkniętej, w chłodnym i suchym miejscu.

Pamiętaj, że barwniki żelowe są bardzo intensywne, więc używaj ich ostrożnie i zgodnie z zaleceniami producenta. Przetestuj kolor na małej próbce przed użyciem w większej skali.

BARWNIKI PUDROWE W PROSZKU

Barwniki pudrowe zazwyczaj zawierają substancje barwiące i nośniki, które nadają im postać pudru. Substancje barwiące mogą być naturalnego pochodzenia, takie jak ekstrakty z roślin lub syntetyczne takie jak barwniki azowe, tlenki żelaza, barwniki azobarwne czy karotenoidy. Składniki zawarte w barwnikach w proszku zapewniają odpowiednią konsystencję pudru, ułatwiając jego mieszanie z innymi produktami. Barwniki pudrowe mogą również zawierać przeciwzbrylające substancje, które zapobiegają sklejaniu się pudru i ułatwiają jego przechowywanie. 

   1. BARWNIKI TLENKOWE- są to barwniki spożywcze, które zawierają tlenki metali, takie jak tlenek żelaza lub tlenek cynku. Są wyjątkowo trwałe i nie zmywają się łatwo z produktu.
   2. BARWNIKI METALICZNE - są to barwniki spożywcze, które zawierają metaliczne sole. To rodzaj barwników, które nadają produktom piękny, metaliczny połysk.

Ważne jest, aby pamiętać, że nie wszystkie rodzaje barwników spożywczych w proszku są dopuszczone do kontaktu z żywnością, dlatego zawsze należy przestrzegać zaleceń producenta, czytać etykiety i stosować je z umiarem.

JAK UŻYWAĆ BARWNIKÓW W PROSZKU?

   1. Przygotuj swoje produkty spożywcze
   2. Wybierz odpowiedni kolor
   3. Dodaj barwnik do produktu: Aby dodać barwnik spożywczy w proszku, należy go najpierw rozpuścić w niewielkiej ilości wody lub alkoholu. Możesz użyć małej miseczki i pędzelka. Po rozpuszczeniu barwnika, dodaj go stopniowo najpierw do małej ilości swojego produktu np do ciasta do makaroników, aż uzyskasz pożądany kolor- użyj łopatki lub pędzelka do delikatnego mieszania barwnika z produktem, a następnie wprowadź w całość produktu. Do tworzenia gradientów np. na tynku tortu możesz użyć delikatnej gąbeczki i za jej pomocą nakładaj kaskadowo barwy, które chcesz uzyskać.
   4. Po dodaniu barwnika spożywczego, dokładnie zadbaj, aby kolor równomiernie się rozprowadził. Sprawdź kolor i jeśli uważasz, że jest zbyt słaby, dodaj więcej barwnika.
   5. Przechowuj pozostały barwnik: Jeśli pozostał Ci barwnik spożywczy, możesz go przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku, w suchym i chłodnym miejscu. 

BARWNIKI DO AEROGRAFÓW

JAK UŻYWAĆ BARWNIKA DO AEROGRAFU?

Wyróżniamy barwniki do aerografu na bazie wody (płynne) oraz barwniki do aerografu pyłkowe (z pigmentami). Dzięki wysokiej jakości składnikom barwiącym, jest nie tylko efektywny, ale także ekonomiczny. Barwniki są Idealne do post-kolorowania, cieniowania, tworzenia gradientów oraz ręcznego malowania obrazków.

Odkryj nasze barwniki spożywcze do aerografu i daj swoim wypiekom niesamowite kolorowe efekty dzięki aerografii!

Jak zacząć pracę z malowaniem aerografem:

 1. Przygotowanie aerografu: Upewnij się, że aerograf jest czysty. Sprawdź instrukcje producenta dotyczące konserwacji i konserwacji aerografu.
 2. Przygotowanie barwnika: Wstrząśnij opakowaniem z barwnikiem spożywczym- to bardzo ważny etap!, aby dokładnie wymieszać pigmenty. Dolewaj barwnik do zbiorniczka aerografu tuż przed malowaniem i nie zostawiaj wlanego barwnika w aerografie  w przerwie na malowanie bo nastąpi jego rozwarstwienie i tym samym będzie zbyt słabe krycie lub w konsekwencji zapchanie aerografu!
 3. Wybierz odpowiednią dyszę i ciśnienie powietrza: Wybierz odpowiednią dyszę w zależności od pożądanego efektu malowania ale i również od zastosowanego barwnika- do perłowych barwników istotny jest rodzaj dyszy nie mniejszy niż 0,3 (koniecznie upewnij się jaką dysze zaleca producent barwników perłowych) Następnie dostosuj ciśnienie powietrza na kompresorze, zaczynając od niskiego ciśnienia i stopniowo zwiększając je, aż uzyskasz pożądane efekty malowania.
 4. Testuj i dostosuj: Przed rozpoczęciem malowania zaleca się przeprowadzenie testów na kawałku papieru lub kolorowance :) aby sprawdzić konsystencję barwnika, ciśnienie powietrza i efekty malowania.
 5. Malowanie: Rozpocznij malowanie, trzymając aerograf w odległości około 15 cm od powierzchni. Płynnie poruszaj aerografem, nakładając warstwy barwnika spożywczego równomiernie i stopniowo, aby uzyskać pożądany efekt. Możesz tworzyć cieniowanie, gradienty kolorów lub inne efekty, dostosowując odległość, kąt i ilość barwnika, a potrzeba go naprawdę niewiele! NIE WDYCHAJ! 
 6. Czyszczenie i konserwacja: Po zakończeniu malowania dokładnie wyczyść aerograf, używając odpowiednich środków czyszczących (woda demineralizowana lub woda z płynem do naczyń) lub alkohol. Regularnie konserwuj i utrzymuj aerograf w dobrym stanie.

Pamiętaj, że te wskazówki są ogólne, a specyfika malowania aerografem z barwnikiem spożywczym może różnić się w zależności od marki i modelu aerografu, barwnika spożywczego oraz rodzaju powierzchni, na której malujesz. Zawsze warto zapoznać się z instrukcjami producenta dla konkretnych produktów i dostosować techniki malowania do własnych preferencji i potrzeb.

Co malować?

 • Torty: Aerografy spożywcze są często używane do malowania tortów, tworząc efekty takie jak gradienty kolorów, cieniowanie, wzory, a nawet realistyczne obrazy. Możesz malować całą powierzchnię tortu lub tworzyć szczegóły na poszczególnych warstwach.
 • Babeczki i muffiny: Malowanie barwnikiem spożywczym aerografem na wierzchu babeczek i muffinów daje im dodatkowy urok. Możesz stworzyć efekt ombre, nałożyć wzory czy wyraziste kolory.
 • Ciastka/pierniki: Barwnik spożywczy i aerograf są również używane do malowania na powierzchniach ciastek, takich jak lukier lub mazurki. Możesz tworzyć małe dzieła sztuki na małych powierzchniach, dodając detale, napisy lub kolorowe elementy.

ZAMSZ JADALNY W SPRAYU

Zamsz cukierniczy jadalny to rodzaj barwnika spożywczego, który jest dostępny w postaci sprayu i używany do zmrożonych powierzchni. Zamsz jadalny jest używany głównie do dekorowania tortów tradycyjnych oraz tortów musowych, gotowy zamsz jest idealny do monoporcji i deserów lodowych. Zamsz spożywczy nadaje elegancki wygląd i piękne, miękkie wykończenie, które przypomina powierzchnię zamszu. Barwniki spożywcze używane w zamszu jadalnym są bezpieczne do spożycia i zwykle pochodzą z naturalnych źródeł, takich jak ekstrakty z owoców, warzyw, masła kakaowego i czekolady.

JAK STOSOWAĆ ZAMSZ  JADALNY W SPRAYU?

Aby uzyskać efekt zamszu na powierzchni ciasta należy mocno zmrozić produkt do -18 stopni. W kontakcie z zimną powierzchnią masło kakaowe obkurcza się i zamienia w formę velvetu. Aby uniknąć pękającej powłoki, należy opakowanie włożyć do ciepłej wody zgodnie z zaleceniem producenta- ogrzać do temperatury około 50 stopni i bardzo dokładnie wstrząsnąć przed użyciem (słychać dźwięk poruszającej się kulki).

   1. Przygotuj produkt, który chcesz udekorować.
   2. Przygotuj zamsz zgodnie z instrukcją na opakowaniu.
   3. Wstrząśnij butelką z zamszem jadalnym przed użyciem.
   4. Trzymając butelkę w odległości około 15-20 cm od produktu spożywczego, równomiernie spryskaj powierzchnię produktu. Najlepiej umieść deser na paterze obrotowej i delikatnie obracaj paterą, aby jednocześnie pokrywał zamszem Twój produkt.
   5. Odłóż deser do lodówki, aby powoli się rozmrażał do czasu jego konsumpcji. My polecamy zrobić to 6h przed spożyciem. 

Jeśli używasz zamszu w sprayu to współpracujemy z producentem FOOD COLORS, który dostarcza nam zamsze jadalne w sprayu z efektem VELVET.

Podsumowując, barwniki spożywcze to proste w użyciu narzędzie, które pozwoli Ci na uzyskanie pięknych barw w produktach cukierniczych. Mogą służyć jako wybielacz do tynku lub kremu czy masy cukrowej.

   Dobrym sposobem na intensywne połączenie się barwników jadalnych w produktach spożywczych jest zblendowanie ich na przemian z ogrzewaniem i schładzaniem, aby jak najlepiej wydobyć kolor. W naszej ofercie znajdziesz barwniki tłuszczowo-rozpuszczalne jak i również wodno-rozpuszczalne renomowanych firm takich jak Colour Mill czy Fractal Colours.

Należy jednak pamiętać, że używanie ich z umiarem jest kluczowe, aby nie wpłynęły negatywnie na smak i jakość produktu oraz, aby nie wywołały reakcji alergicznych. Barwniki użyte prawidłowo, zgodnie z przeznaczeniem będą Twoim towarzyszem w inspiracjach cukierniczych!

Polecane

pixel