Darmowa dostawa od 150,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

KRÓTKA HISTORIA O MAKARONIKACH

2023-10-02
KRÓTKA HISTORIA O MAKARONIKACH

Nazwa makaronik pochodzi od włoskiego słowa maccherone oznaczającego pastę, która powstała po zgnieceniu migdałów. Według legendy makaroniki w 1533r. przywiozła z Włoch Katarzyna Medycejska- szlachcianka i narzeczona księcia z Orleanu- Przyszłego króla Francji Henryka II. W ten sposób zapoznała francuzów z maccherone, które później zostało przetłumaczone na francuski język oznaczając macaron. Początkowo makaroniki były degustowane jako pojedyncze desery bez dodatków. Dopiero z biegiem czasu były "udoskonalane" przez Francuzów.

Mówią, że makaroniki, takie jak te, które znamy dzisiaj, są przypisywane francuskiemu pâtissier Pierre'owi Desfontaines z paryskiej cukierni Ladurée (był on wnukiem Louisa Ernesta Ladurée- znanego właściciela piekarni i herbaciarni w centrum Paryża), który około połowy XIX wieku zaczął łączyć ze sobą dwa migdałowe korpusy i napełniać je czekoladowym ganache, tworząc w ten sposób charakterystyczny wygląd i smak makaroników. Oto powstał „Macaron Parisien” - symbol kulinarny Paryża i całej Francji.

Warto podkreślić, że produkcja makaroników Parisien jest sztuką, która wymaga precyzji, doświadczenia i pasji od cukiernika. Idealne makaroniki powinny mieć gładkie, błyszczące powierzchnie, równomierne rozmiary i doskonały balans smaków pomiędzy biszkoptami a nadzieniem. Dlatego też, wizyta w tej renomowanej cukierni w Paryżu, by spróbować makaroników Parisien, jest zdecydowanie obowiązkowym punktem dla wielu miłośników deserów i kulinariów odwiedzających to miasto.

Makaroniki Parisien charakteryzują się tymi samymi cechami, co tradycyjne makaroniki. Składają się z dwóch biszkoptowych płatków, które są delikatne i chrupiące na zewnątrz, a miękkie i puszyste wewnątrz. Pomiędzy płatkami znajduje się nadzienie, które może być różnorodne i pozwala na stworzenie wielu różnych smaków i kombinacji. Charakterystycznym elementem makaroników Parisien jest to, że płatki są zwykle kolorowe i mają różnorodne odcienie, co nadaje im piękny wygląd i apetyczny wyraz. Te kolorowe ciasteczka często są prezentowane w eleganckich cukierniczych witrynach i pudełkach, a także podawane na wytwornych przyjęciach, co czyni je idealnym wyborem na elegancki deser lub upominek.

Dzisiejsze makaroniki to kolorowe, delikatne beziki które składają się z dwóch połączonych ze sobą migdałowych korpusów w kształcie okręgu. Pomiędzy korpusami znajduje się nadzienie, które może być różnorodne - na przykład kremowe, owocowe, czekoladowe, kawowe, co sprawia, że każdy makaronik ma wyjątkowy i charakterystyczny smak. Tak naprawdę wybór nadzienia to kwestia Twojej wyobraźni!

Warto zaznaczyć, że wypiekanie perfekcyjnych makaroników wymaga nieco cierpliwości, praktyki i precyzji, ale efekt końcowy - te kolorowe, delikatne i aromatyczne ciasteczka - z pewnością wynagrodzi Twój wysiłek i zachwyci podniebienia Twoich gości lub klientów.

Przygotowując dla Was ten artykuł natknęliśmy się na wyjątkowy wpis PANAODFRANCUSKIEGO, który super wyjaśnia francuskie terminy opisujące macarons:

"SKORUPKI (coques):

macaronage: żeby wykonać skorupki makaroników trzeba delikatnie wymieszać (mélanger) masę migdałową z bezą włoską (meringue italienne), w tym momencie można dodać barwnik (colorant alimentaire) – etap ten zasłużył na osobne słowo macaronage, które na pewno niebawem wejdzie do słownika Le Petit Robert

poche ? douille (rękaw cukierniczy): wymieszane ciasto należy umieścić na papierze lub na rozgrzanej macie silikonowej (tapis de cuisson) – przy takim dozowaniu najlepiej sprawdza się rękaw cukierniczy (poche ? douille)

odpowietrzanie: po wyłożeniu ciasta na matę lub papier, należy dokładnie przejrzeć wszystkie przyszłe makaroniki; jeśli na ich powierzchni znajdują się pęcherzyki powietrza (bulles d’air), trzeba je delikatnie przebić (percer) – dzięki temu powierzchnia skorupek będzie gładka

cro?tage (dosł. “skórkowanie”): bardzo ważny etap, w czasie którego wyłożone na macie skorupki schną przed włożeniem do piekarnika (30-60 minut), wtedy na powierzchni tworzy się delikatna skórka

collerette (kołnierzyk, kryza): dobrze upieczony makaronik ma wokoło lekko wyrośnięty kołnierzyk

assemblage (dopasowanie i składanie): po upieczeniu, skorupki trzeba połączyć w pary, żeby nasze makaroniki miały regularny kształt – można łączyć makaroniki o tym samym kolorze lub w różnych barwach

Idealny makaronik powinien spełniać trzy zasady tekstury, odpowiadające fazom smakowania:

1) croquant (chrupki) – skorupka delikatnie chrupiąca, ugina się przy ugryzieniu.

2) moelleux (miękki) – środek skorupki aksamitnie puszysty.

3) fondant (rozpływający się) – wypełnienie makaronika wilgotne.

Wykorzystany powyższy kawałek treści w całości zaczerpnięty od https://www.panodfrancuskiego.pl/makaroniki/

Zebraliśmy dla Ciebie kluczowe elementy na udane makaroniki:

  1. Nie używaj barwników w płynie: najlepsze są barwniki w proszku- nie rozrzedzają masy!
  2. Aby beza była dobrze wysuszona dodaj do niej Albumine lub Winian potasu- ustabilizujesz i zwiększysz objętość białek jaj.
  3. Białka do ubijania bezy muszą być w temperaturze pokojowej (najlepiej wyciągnięte dzień wcześniej)- z takimi białkami masz pewność, że cukier się rozpuści.
  4. Białka jaj muszą być czyste- bez obecności żółtka lub innych zanieczyszczeń- dokładnie też wyczyść misę!
  5. Udoskonalaj poprawne ubijanie Bezy francuskiej do sztywnych wierzchołków- to klucz do sukcesu często pomijany na początkowym etapie pracy, beza włoska przy chłodzeniu powinna mieć końcową temperaturę 35-40 stopni Celsjusza!
  6. Delikatnie, ale zdecydowanie mieszaj ciasto makaronikowe- wykonuj ruchy szkatuła od zewnątrz misy do wewnątrz, od dołu do góry. Nie przesadź z czasem mieszania: powinno być krótkie do wymieszania się składników, aż ciasto będzie spadać ze szpatułki stróżką i możesz rysować nim w ciagu liczbę osiem Zbyt długie mieszanie upłynni masę.
  7. Mąkę migdałowa z cukrem delikatnie przesiewaj przez sitko poprzez potrząsanie- nie uciskaj jej łyżka lub szpatułą, aby nie wytrącił się olej- co zaburzy proces pieczenia
  8. Piecz makaroniki z termometrem umieszonym wewnątrz piekarnika, w ten sposób możesz kontrolować rzeczywistą temperaturę podczas pieczenia- to musi have!
  9. Piecz w trybie góra-dół

Daj znać czy powyższe rady są dla Ciebie cenne! Zaobserwuj Nasz profil na instgramie: https://www.instagram.com/designpackopakowania/ lub na Facebooku i bądź na bieżąco :)

pixel